Przedszkole Publiczne Nr 29 im. Marii Konopnickiej

Oferta edukacyjna

 
Każde dziecko jest słońcem, które wschodzi.
Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,
projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,
przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.
 
 św Jan Paweł II
 
 
 
 
 
 

Przedszkole czynne w godzinach: 6.00 - 16.30

 Dzienna stawka żywieniowa od 1 sierpnia 2022 wynosi 8,40 zł.

Oferujemy trzy posiłki dziennie:

śniadanie - godz. 8.30

obiad - godz. 11.30

podwieczorek - godz.14.00

/między posiłkami dzieci otrzymują owoce i wodę mineralną/

Kuchnia oferuje własne wypieki i domowe posiłki, dostosowane do potrzeb rozwojowych małych dzieci.

Oferujemy nieodpłatne zajęcia prowadzone przez naszych nauczycieli:

  • kółko plastyczne
  • religia
  • język angielski
  • gimnastyka korekcyjna

 

W naszej placówce realizowane są również programy i projekty ogólnopolskie:

 

„Mamo tato wolę wodę”

Program edukacyjny „Mamo, Tato, wolę wodę!” został zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A. w 2009 roku, w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Żywiec ZdrójInstytut Matki i DzieckaInstytut Żywności i Żywienia

Od samego początku partnerami merytorycznymi „Mamo, Tato, wolę wodę!” są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka.

Dzięki materiałom edukacyjnym opracowanym przez ekspertów, setki tysięcy przedszkolaków, odkryło poprzez zabawę fascynujący świat wody. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać zasady zdrowego żywienia, poszerzyć swoją wiedzę na temat roli wody w przyrodzie oraz dowiedzieć się więcej o jej właściwościach, zastosowaniach i sposobach oszczędzania.

W ramach sześciu dotychczasowych edycji programu, zaangażowaliśmy uczestników do udziału w wielu edukacyjnych projektach, podczas których całe rodziny brały udział w zaskakujących eksperymentach oraz przekonały się, że woda nie musi być nudna. Z myślą o rodzicach i ich pociechach powstał serwis internetowy www.wolewode.pl zawierający kompendium wiedzy o zdrowym żywieniu i rozwoju dzieci, z zabawami i grami, zachęcającymi najmłodszych do picia wody.


„Akademia Aquafresh”

Drodzy Rodzice, Dzieci, Przedszkola i Stomatolodzy!! II Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków „Akademia Aquafresh” zakończyła się ogromnym sukcesem. Otrzymaliśmy zgłoszenia od 4 293 przedszkoli, dotarliśmy do ponad 430 000 dzieci we wszystkich grupach wiekowych przedszkola, a to wszystko dzięki Waszej aktywności i zaangażowaniu. Mamy nadzieję, że nadchodząca III edycja spowoduje, że jeszcze więcej dzieci wspólnie z Pastusiami i rodzicami będzie myło ząbki i dbało o higienę jamy ustnej, aby zmniejszyć poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce.

Już w czerwcu będziemy przyjmowali zgłoszenia do III edycji! Zapraszamy wszystkie dzieci, rodziców, przedszkola oraz gabinety stomatologiczne do wzięcia udziału w akcji. Zapraszamy również do powracania na naszą stronę internetową na której zamieszczane będą wszystkie informację dotyczące kolejnej edycji. Możecie Państwo wciąż korzystać z materiałów edukacyjnych do szerzenia profilaktyki mycia ząbków oraz wspólnej zabawy dzieci z Pastusiami.


„Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to inicjatywa firmy Tymbark i marki  KUBUŚ. Program ma na celu edukowanie dzieci w zakresie przyrody i ekologii. Dzięki akcji dzieci i nauczyciele w przedszkolach otrzymują ciekawe materiały edukacyjne o tematyce przyrody i ekologii. Na ich podstawie realizują wiele działań, by zadbać o otaczające nas środowisko: segregują śmieci, prowadzą patrole ekologiczne, organizują specjalne dni, poświęcone przyrodzie. IV edycja programu realizowana jest od października 2011 roku do czerwca 2012 roku w przedszkolach na terenie całej Polski. Wszystkie przedszkola, które zgłaszają się do programu, otrzymują materiały dydaktyczne oraz upominki edukacyjne, a także Certyfikat, potwierdzający uczestnictwo w programie. Program jest przygotowany tak, by wpisywać się w działania przedszkoli. 


„Czyste powietrze wokół nas”

PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS” ORGANIZOWANY JEST PRZEZ PAŃSTWOWĄ INSPEKCJĘ SANITARNĄ.

OGÓLNE INFORMACJE O PROGRAMIE

Program pt. „Czyste powietrze wokół nas” powstał w 1997 roku. Program ma charakter profilaktyczny i rekomendowany jest przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Dostosowany jest do możliwości rozwojowych i intelektualnych dzieci, ma na celu przede wszystkim wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. W dalszej perspektywie jest wstępem do asertywnych zachowań dzieci w obronie własnych praw i własnego zdrowia.

Program kierowany jest do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz do rodziców i opiekunów dzieci, wychowawców.

Główne cele programu:

1) ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem biernego palenia, zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego i wykształcenie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy

2) podniesienie kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, także biernego.


Akademia Zdrowego Przedszkolaka 

Akademia Zdrowego Przedszkolaka to projekt społeczno-edukacyjny organizowany przez firmę Lionfitness, cykl akcji prozdrowotnych, w skład którego wchodzą 3 zagadnienia:

- Piramida Żywienia Przedszkolaka

- Bezpieczny Przedszkolak

- Przedszkolak Pełen Zdrowia 

Akademia Zdrowego Przedszkolaka ma na celu utrwalenie wśród rodziców, dzieci oraz personelu przedszkolnego wiedzy o tym, jak zdrowo się odżywiać, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim, jak zapobiegać chorobom oraz minimalizować ich skutki, a także jak dbać o odporność dzieci w okresie wzmożonej zapadalności na grypę i przeziębienia. 

Akademia ma charakter ogólnopolski.  


Cała Polska czyta dzieciom

Kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” (do roku 2005 działającą jako: Fundacja „ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego”), mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez nadawanie spotów reklamowych w mediach i inne działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Nasze  przedszkole dołączyło do klubu czytajacych przedszkoli i jest zarejestrowane jako czytajace przedszkole na stronie Klubu.

 


„5 porcji warzyw, owoców lub soku” 

Kampania „5 porcji warzyw, owoców lub soku” to projekt informacyjno-promocyjny o charakterze prospołecznym. Głównym jej celem jest propagowanie właściwego stylu życia, na który składa się przede wszystkim prawidłowa, zbilansowana dieta, bogata w odpowiednie porcje owoców, warzyw lub soku. Ważnym aspektem kampanii jest zwiększenie świadomości wśród dzieci i dorosłych na temat potrzeby spożywania warzyw, owoców i soków oraz edukacja w zakresie głównych jej idei.

 

 

5 porcji warzyw, owoców lub soku codziennie, czyli 13 rad jak się odżywiać (162 KB)

 

 


"Bezpieczny Patrol"

  Polski Czerwony Krzyż wraz z partnerami: CPLG, Viacom Nickelodeon Consumer Products i kanałem dziecięcym Nick Jr., stworzył program edukacyjny „Bezpieczny Patrol”, którego głównym celem jest edukacja przedszkolaków w kwestii szeroko rozumianego bezpieczeństwa. „Psi Patrol” jest jednym z najchętniej oglądanych seriali animowanych przez polskich przedszkolaków. Opowiada o chłopcu o imieniu Ryder, który stoi na czele grupy szczeniaków-ratowników. Fabuła serialu pozwoliła na przygotowanie dla dzieci materiałów, w których pieski pokazują, jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.Organizatorzy akcji wraz z metodykami opracowali po sześć scenariuszy tematycznych adresowanych do dzieci w wieku 3-4 lata i 5-6 lat. Zajęcia koncentrują się wokół takich zagadnień jak: znajomość numerów alarmowych, bezpieczeństwo zimą, na drodze, podczas uprawiania sportów i w czasie wakacji, a także ekologia i recykling.

 


"Mały Miś w świecie wielkiej literatury"

"Mały Miś w świecie wielkiej literatury" to między narodowy projekt edukacyjny ,którego organizatorem są Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej,oraz Grupa MAC S.A. Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi, specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi w całej Polsce i za granicą .Projekt składa się z kilku modułów. Realizacja zadań w nich zawartych ma na celu: zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom −uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;wprowadzenie dziecka w świat literatury; budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;propagowanie praw dziecka; kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci;rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli;kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci;włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;promocja placówki oświatowej;rozwijanie współpracy między nauczycielami;kształcenie na odległość.